GenelKripto Para

Kripto Para, Bitcoin ve Blockchain Nedir ?

Kripto Paralar Gelecek Vadediyor Mu ?

Gelişen teknoloji ve globalleşme sebebi ile paranın da tanımı değişmeye başladı. 10 sene önce sessiz sedasız ortaya çıkan bitcoin ve diğer kripto paralar günümüzde milyar dolarlık bir hacme sahip. Dünya zenginlerinin arasına Bitcoin milyarderleri çoktan girdi bile. Fakat ülkemizde bu varlıklar yeterince bilinmiyor ve borsa dışında neredeyse hiç kullanılmıyor. Peki bitcoin ve kripto paralar gelecekte bu yükselişlerini sürdürecekler mi? Yazımızda bu sorunun cevabını tüm açılarından incelemeye çalışacağız.

Bitcoin ve Devletler

Bitcoin ilk ortaya çıktığında kimse bu teknolojinin önemini ciddiye almamıştı. 1 dolardan bile düşük seviyelerde hayatımıza giren Bitcoin ilk çıkışından iki üç yıl sonra muhteşem bir ivme yakaladı ve sadece şahısların değil devletlerin ilgisini çekmeye başladı. Bazı devletler bu teknolojiyi kendileri için tehdit olarak gördüler ve karşı önlem almaya başladılar, bunlardan biri de Amerika Birleşik Devletleri. Bazı ülkeler ise bu varlıkların gelecekte çok değerleneceğini düşünerek yüklü miktarda alım yapmaya başladılar, bu ülkelerden birine de örnek verecek olursak, Bulgaristan.

Devletler ne kadar kendilerine göre bir politika belirlemiş olsalar da, bitcoinin durdurulamaz yükselişi devletlerin kontrol edeceği seviyeyi çoktan aştı. Blockchain ve Bitcoin teknolojisi artık kimsenin durduramayacağı seviyede. Diğer dövizler gibi arzı sınırsız da değil. 2100 yılına kadar belirlenen seviyede üretilecek olan Bitcoin, bu sayede de ortadan kaldırılamayacak kadar güçlü bir sistem oluşturmuş oldu.

Bitcoin ve kripto paraların en önemli özelliklerinden birisi de tüm Dünya’da aynı olmaları. Türkiye’de satın alıp cüzdanınıza koyacağınız bitcoin ile dünyanın neredeyse her yerinde (gelecekte tamamen piyasayı ele geçireceği düşünülüyor) döviz bürosuna gitmeden, bir ürün Türkiye’de kaç bitcoin ise yurt dışında da aynı bitcoin fiyatına satın alabileceksiniz. Bu da farkları ortadan kaldıracak.

İlginizi Çekebilir  Bitcoin Alabileceğiniz Türk Borsaları Hangileri ?

BlockchainTeknolojisi

Günümüz bankalarından çok daha güvenli olan bir şifreleme teknolojisine sahip olan blockchain, Bitcoin ve diğer kripto paraların temelini oluşturuyor. Blockchain teknolojisi o kadar popülerleşti ki, bu teknolojiye karşı koyamayacağını düşünen bankalar bile bu teknolojiye geçmeye başladılar.

Kripto Paraların Geleceği

Bu yazımızda Bitcoin yükselecek, bir an önce yatırım yapın demiyoruz. Bu yazı kesinlikle yatırım tavsiyesi amacıyla yazılmış bir yazı değildir. Şu anda belirtmek istediğimiz konu kripto paraların ve bitcoinin düşse de yükselse de yok olmayacağıdır.

“Dünyadaki tüm elektrikler kesilmediği sürece Bitcoin ve diğer kripto paralar sonsuza kadar var olacaklar”

Bu sözden yola çıkarak şöyle de diyebiliriz, bir gün dövizler yok olur ama kripto paralar yok olmaz. Tabii ki bu şu an yaptığımız bir varsayım.

Peki siz kripto paraların geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı